RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
Menu
RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum

Postoji jedno zanimljivo mjesto za ostavljanje milodara u Sarajevu, koje privlači vjernike svih vjeroispovijesti: turbe Sedam braće.

Iz časopisa Kelamu'l Šifa, koji priređuje tekija Mesudija.
Home Običaji Milodar za želju
Stara pravoslavna crkva u Sarajevu.
Stara pravoslavna crkva u Sarajevu
Back to products
Careva džamija u Sarajevu sa upaljenim kandiljima. Iz arhiva Kelamu'l Šifa, časopisa tekije Mesudija.
Dolazak nove muslimanske godine

Milodar za želju


Da li ste čuli za riječ “sadaka”Milosrđe? To je termin kojim se kod muslimana označava milosrđe ili dobročinstvo, koje spada u temeljne vrijednosti svih vjerskih zajednica koje žive na tlu Bosne i Hercegovine. Postoji jedno zanimljivo mjesto za ostavljanje milodara u Sarajevu, koje privlači vjernike svih vjeroispovijesti: turbeMauzolej Sedam braće. Ovaj mauzolej, koji pripada islamskom naslijeđu u Bosni i Hercegovini, privlači vjernike svih vjeroispovijesti koji imaju neispunjene želje. Njegovoj popularnosti doprinosi i predanje o osobama koje su u turbetu sahranjene: riječ je o osobama koje nisu bile braća po krvi, već braća po nesreći. Predanje kaže da je sedam ljudi, u različitim historijskim fazama grada Sarajeva, pogubljeno nevino. Prvi je na tom mjestu sahranjen jedan vojnik u službi sultana Fatih Mehmeda, koji je poželio ostati u Sarajevu. Mnogo godina kasnije su pokopana i dva derviša, koji su bili putnici, osumnjičeni i pogubljeni zbog nestanka novca iz blagajne Pašinih Saraja. Potom, tu su pokopana i četiri kapetana iz Posavine, čiji je zadatak bio da motre pokrete austrijske vojske i o tome obavještavaju vojnu komandu u Sarajevu. Dojava je izostala, a princ Eugen Savojski prešao je Savu i zapalio Sarajevo. Kapetani su osuđeni i pogubljeni, iako su pokušali dokazati da nisu mogli ništa učiniti da spase grad. Turbe je oko 1815. godine podigao Sulejman-paša Skopljak. Vremenom je ovo mjesto postalo mjesto molitve i sadake (milodara). Prema narodnom vjerovanju, na sedam prozora turbeta potrebno je ubaciti istu količinu novca, pomoliti se i zaželjeti želju. Potom treba otići drugim putem i šutjeti, a prvo što se čuje od prolaznika se može tumačiti kao odgovor na želju. Ovaj običaj uključuje i davanje priloga u obližnjoj katoličkoj Crkvi svetog Ante i Staroj pravoslavnoj crkvi na Baščaršiji, čime se ukazuje poštovanje prema, kako to Sarajlije kažu, tri Božije kuće.

Izvori i literatura

Odluka Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika o proglašenju nacionalnim spomenikom BiH (Stambeno-poslovni objekat Vakufa Čokadži Sulejmana).

Kemura, Sejfudin. 1911. Sarajevske džamije i druge javne zgrade turske dobe. Zemaljska štampa. Sarajevo

Bibanović, Zoran. Kultna mjesta u BiH kao vjera u moć izliječenja. Na: https://imep.ba/2018/10/27/zoran-bibanovic-new-voices-kultna-mjesta-bosne-i-hercegovine-kao-vjera-u-moc-izlijecenja-treci-dio/ (Pristup: 13.909.2020.)

Categories: Graditeljstvo, Ličnosti, Običaji, Suživot Tags: Graditeljstvo, Ličnosti, Običaji, Suživot
Share:
  • Additional information
Additional information
Mapa BiH

Sarajevo

Priče o Naslijeđu

Graditeljstvo, Ličnosti, Običaji, Suživot

Vremeplov

XVI st., XVII st., XVIII st., XIX st., XX st.

You may also like…

Prikaz Kušlat džamije u sokolovom gnijezdu - iz Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona.

Džamija u zoni sokolova

Graditeljstvo
Iz knjige Aladža džamija u Foči Andreja Andrejevića

Unutrašnji svijet Aladže

Graditeljstvo
Prolaz kroz raspuknutu stijenu – Ajvatovica XXX godine. Iz arhiva online stranice i bloga Bosnian History (na:https://bosnianhistory.com/).

Dovište u raspuknutoj stijeni

Dobročinstvo, Ličnosti, Misticizam, Običaji, Suživot
Četverougaoni minaret džamije Hasan-paše Predojevića - fotografija Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH

Džamija s četvrtastim tornjem – jedan od hercegovačkih endema

Dobročinstvo, Graditeljstvo, Suživot

100 priča iz mozaika kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine o doprinosu četiri monoteističke religije razvoju Bosne i Hercegovine.

ADRESA

Historijski muzej Bosne i Hercegovine
Zmaja od Bosne 5
71 000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Pogledajte lokaciju na mapi
KONTAKTI

TEL/FAX: +387 33 226 098
RECEPCIJA: +387 33 210 416
EMAIL: histmuz@bih.net.ba

www.muzej.ba

PRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
2020 religioskop.ba. All rights reserved. DOC.BA.
Historijski Muzej Bosne i Hercegovine.
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum

Postoji jedno zanimljivo mjesto za ostavljanje milodara u Sarajevu, koje privlači vjernike svih vjeroispovijesti: turbe Sedam braće.