RELIGIOSKOP
Login / Register
Sign inCreate an Account

Lost your password?
0 items / $0.00
Menu
RELIGIOSKOP
0 items / $0.00
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum
Ovaj kamen podignut je ovdje da bude spomenik jedne svete osobe čije djelo je čudesno, zbog toga ga se mora slaviti kao pobožnog i svetog. RAV MOŠE DANON – 20 SIVAN 5590 Rabi Moše Danon bio je naš učitelj i veliki rabin.
Sarajevski Jevreji, hodočasnici na grobu Rav Moše Danona. Stolac, 28. juni 1929. godine. Jevrejska opština Sarajevo.
Grob rav Moše Danona. Foto: Amer Medar.
Grob rav Moše Danona. Foto: Amer Medar.
Home Ličnosti Grob pravednika Moše Danona, mjesto hodočašća
Fotografija je snimljena u Sarajevu, ispred hotela Central, 1941. godine. Prikazuje kako Zejneba Hardaga, uprkos svim zabranama i upozorenjima, prilikom prolaska kontroliranim sarajevskim ulicama svojom maramom skriva žutu traku na lijevoj ruci Rivke Kavilo. Muzej Jevreja BiH.
Pravednici među narodima
Back to products
Zapisnik sa sjednice La Benevolencije iz 1892. godine. U časopisu „Jevrejski glas“ 55.
"La Benevolencija" – priča o dobročinstvu

Grob pravednika Moše Danona, mjesto hodočašća


Da li ste znali da se jedino svetilište Jevreja u Evropi nalazi u Bosni i Hercegovini, u mjestu Krajišina nedaleko od Stoca? To je grob rabina Moše Danona. Do Drugog svjetskog rata, poslije Zapadnog zidaZid plača ili jednostavno Kotel – zid. Najsvetije mjesto svih Jevreja koje se nalazi u Jerusalemu, bilo je to najznačajnije mjesto hodočašća koje su pohodili evropski Jevreji.

Moše Danon bio je glavni sarajevski rabin koji je proučavanjem i prakticiranjem kabale postigao ugled svete, čudotvorne osobe. Njemu se lokalno jevrejsko stanovništvo obraćalo za pomoć i savjet u neizvjesnim životnim trenucima. Po kazivanjima, rabin je više puta u svom savjetodavnom i proročanskom djelovanju pokazao uspjeh, pa je zbog toga uživao veliko poštovanje. Oslovljavan je hebrejskom riječju “rav“, što znači duhovni vođa. Njegov značaj posebno je došao do izražaja 1819. godine. Pod neosnovanom optužbom da su krivi za smrt travničkog derviša, konvertita s judaizma, bosanski namjesnik Ruždi-paša zarobio je i na smrt osudio jedanaest najuglednijih sarajevskih Jevreja. Među njima je bio i rabin Moše Danon. Zarobljeni Jevreji oslobođeni su zahvaljujući organiziranoj i oštroj pobuni komšija muslimana. Ovaj događaj opisan je u historijskoj priči “Sarajevska megila” i sarajevski Jevreji ga već dvije stotine godina proslavljaju kao praznik slobode – Sarajevski Purim.

Mnogi su oslobađanje zatočenih Jevreja pripisali božanskoj intervenciji i svetosti rabina Danona, koji se još u zatvoru zavjetovao da će pred kraj života otići u Svetu zemlju da tamo umre. Deset godina nakon oslobođenja krenuo je na put u Jerusalem, kako bi ispunio svoj zavjet. Prije polaska poručio je da, ako ga smrt na tom putu prestigne, bude sahranjen na mjestu na kojem ga je zatekla. I zatekla ga je nadomak Stoca.

Svojim oblikom ovaj nadgrobni spomenik podsjeća na stećak. O njemu i okolnom prostoru generacijama, gotovo već dva stoljeća, brine muslimanska porodica Medar. Ostali su dosljedni obećanju svojih predaka da se grob pravednika mora održavati. Svake godine u junu, iz pijeteta prema njegovoj ličnosti, Jevrejska zajednica BiH organizira posjetu njegovom grobu. Kao jedno od najznačajnijih mjesta u duhovnoj i materijalnoj kulturi jevrejskog naroda, nacionalni je spomenik Bosne i Hercegovine.

Saznaj više

U okviru ovog hodočasnog mjesta nalaze se još kuća za molitvu te prostor žaljenja sa klupama i malom nišom, gdje hodočasnici čitaju “Sarajevsku megilu”. Pored domaćih vjernika i vjernika iz susjednih zemalja, njegov grob ponovo sve češće hodočaste i Jevreji iz svijeta. Na grobu se izgovora posebna molitva na ladino jeziku, te ostavljaju kamenčići.

Kod Jevreja nije običaj ostavljati cvijeće i svijeće na grobu pokojnika. Jevreji umjesto toga na grob stavljaju kamenčiće. Oni se ostavljaju u znak sjećanja na dušu umrlog, koja je vječna poput kamena. Osim vjernika Jevreja, na ovo mjesto nerijetko dolaze i pripadnici drugih religija, vjerujući da će im duh rav Moše Danona pomoći u ispunjenju želje.

Izvori i literatura

Levi, Moric. 1996. Sefardi u Bosni. Sarajevo.

Nikolić, Danilo, ed. 2004. Sarajevska Megila. Jevrejska opština Sarajevo. Sarajevo.

Pinto, Avram. 1987. Jevreji Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Sarajevo.

Rizvanbegović, Izet. 1956. Stari jevrejski narodni spomenik na Krajišini kod Stoca. U: Naše starine. br.3. Sarajevo.

Tauber, Eli. 2016. Zeki Effendi. Sarajevo.

Tauber, Eli. 2007. Ilustrovani leksikon judaizma – istorija, religija i običaji. Sarajevo.

Categories: Hodočašće, Ličnosti, Suživot Tags: Hodočašće, Ličnosti, Suživot
Share:
  • Additional information
Additional information
Mapa BiH

Stolac

Priče o Naslijeđu

Hodočašće, Ličnosti, Suživot

Vremeplov

XIX st., XXI st.

100 priča iz mozaika kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine o doprinosu četiri monoteističke religije razvoju Bosne i Hercegovine.

ADRESA

Historijski muzej Bosne i Hercegovine
Zmaja od Bosne 5
71 000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Pogledajte lokaciju na mapi
KONTAKTI

TEL/FAX: +387 33 226 098
RECEPCIJA: +387 33 210 416
EMAIL: histmuz@bih.net.ba

www.muzej.ba

PRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
2020 religioskop.ba. All rights reserved. DOC.BA.
Historijski Muzej Bosne i Hercegovine.
  • Menu
  • Categories
Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum
  • Login / Register
Shopping cart
close
Start typing to see posts you are looking for.

Ovaj kamen podignut je ovdje da bude spomenik jedne svete osobe čije djelo je čudesno, zbog toga ga se mora slaviti kao pobožnog i svetog.
RAV MOŠE DANON – 20 SIVAN 5590
Rabi Moše Danon bio je naš učitelj i veliki rabin.