RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
Menu
RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum
“Svako ko želi i hoće da sebi osigura budućnost, da nauči zanat ili da pohađa školu, a za to nema sredstava, neka se prijavi La Benevolenciji.“
Zapisnik sa sjednice La Benevolencije iz 1892. godine. U časopisu „Jevrejski glas“ 55.
Markica BH Pošte izdata povodm 120. godišnjice La Benevolencije. Jevrejska opština Sarajevo.
Diploma. Jevrejski istorijski muzej, Beograd.
Home Dobročinstvo “La Benevolencija” – priča o dobročinstvu
Sarajevski Jevreji, hodočasnici na grobu Rav Moše Danona. Stolac, 28. juni 1929. godine. Jevrejska opština Sarajevo.
Grob pravednika Moše Danona, mjesto hodočašća
Back to products
Sahrana pobožnog Jevreja u Sarajevu 1981. godine. U: katalog izložbe “Izgubljeni sefardski svijet zapadnog Balkana“, 2018.
Koratar la mortaža, nešto poput generalne probe smrti

“La Benevolencija” – priča o dobročinstvu


Da li ste znali da je Jevrejsko kulturno-prosvjetno i humanitarno društvo “La Benevolencija” najstarije društvo ovakve vrste u BiH? Osnovano je 1892. godine u Sarajevu, te i danas postoji i radi.

Teško je zamisliti opće prilike koje su u Bosni i Hercegovini vladale krajem 19. stoljeća. Mnogi su bili pogođeni lošim ekonomskim i prosvjetnim stanjem. Kod siromašnih sarajevskih Jevreja postojao je običaj da četvrtkom i petkom organizirano u grupama sakupljaju milostinju. Želeći prekinuti sa ovim nelijepim običajem, koji je ponižavao čovjekovo dostojanstvo, a trajno nije otklanjao njegovo siromaštvo, grupa tadašnjih najuglednijih sarajevskih Jevreja tragala je za sistemskim rješenjem postojećeg stanja. Težilo se dugoročnijoj i konstruktivnijoj pomoći. Osnivanjem dobrotvornog društva, koje su osnivači nazvali “La Benevolencija” – dobročinstvo, rješavanje ovog problema, ne da je postalo sistemsko, već i institucionalno. Društvo je na različite načine, zahvaljujući stalnim mjesečnim prilozima svojih članova, pomagalo siromašne Jevreje. Iako osnovana s ciljem brige o sefardskim Jevrejima Sarajeva, “La Benevolencija” je ubrzo svoj djelokrug proširila na sve Jevreje Bosne i Hercegovine.

Stipendiranjem talentiranih siromašnih jevrejskih mladića, koji su se školovali na zanatima i višim školama u Beču, Budimpešti i Pragu, stvorena je jedna nova generacija intelektualaca sa akademskim kvalifikacijama. Među njima su prvi bosanskohercegovački ljekari, advokati, inžinjeri i pravnici. Zahvaljujući “La Benevolenciji”, stvoren je kadar od 30 domaćih učitelja, koji su podučavali u svim mjestima Bosne i Herecegovine. Sa velikom pažnjom “La Benevolencija” je podržavala i učenike u privredi, organizirajući, u današnjem smislu, pravi kurs menadžmenta sa poslovanjem i računovodstvom. Za one nižeg obrazovanja, organizirani su kursevi iz opismenjavanja, higijene i kulture. Nove školovane generacije značile su mnogo za nacionalni i društveni napredak Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini. Do sredine 30-tih godine, svoje aktivosti proširila je na sve krajeve Jugoslavije, a do početka Drugog svjetskog rata pod njenim okriljem naći će se gotovo sve jevrejske kulturne i humanitarne aktivnosti u Bosni i Hercegovini.

Humanitarno društvo “La Benevolencija”, iako je u pojedinim periodima svoga postojanja radilo sa prekidima, u teškim uvjetima i pod drugačijim imenom, jedno je od najzaslužnijih za ekonomski, kulturni i prosvjetni razvoj i napredak Jevreja u BiH.

Saznaj više

Biblioteka “La Benevolencije2, sa preko 100 000 knjiga, bila je jedna od najvećih u Sarajevu, a posebno je bio značajan fond „Judaica“, u kome su se nalazile vrlo stare i rijetke knjige pisane na hebrejskom i španskom jeziku.

Izvori i literatura

Jevrejski istorijski muzej. Beograd. Kutija Sarajevo.

Pinto, Avram. 1987. Jevreji Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Sarajevo.

Pinto, Avram. Jevrejska društva u Sarajevu. Spomenica. 400 godina od dolaska Jevreja u Bosnu i Hercegovinu. Sarajevo.(http://elmundosefarad.wikidot.com/jevrejska-drustva-u-sarajevu)

Tauber, Eli. 2007. Ilustrovani leksikon judaizma – istorija, religija i običaji. Sarajevo.

Jevrejski glas. br. 55. vanredno izdanje. Proslava 120 godina “La Benevolencije”. (https://www.jews.ba/1542701761-JG_specijalni_120_Benevolencije.pdf) (Pristup: 11.09.2020.)

Categories: Dobročinstvo, Kultura, Obrazovanje Tags: Dobročinstvo, Kultura, Obrazovanje
Share:
  • Additional information
Additional information
Mapa BiH

Sarajevo

Priče o Naslijeđu

Dobročinstvo, Kultura, Obrazovanje

Vremeplov

XIX st., XX st., XXI st.

100 priča iz mozaika kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine o doprinosu četiri monoteističke religije razvoju Bosne i Hercegovine.

ADRESA

Historijski muzej Bosne i Hercegovine
Zmaja od Bosne 5
71 000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Pogledajte lokaciju na mapi
KONTAKTI

TEL/FAX: +387 33 226 098
RECEPCIJA: +387 33 210 416
EMAIL: histmuz@bih.net.ba

www.muzej.ba

PRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
2020 religioskop.ba. All rights reserved. DOC.BA.
Historijski Muzej Bosne i Hercegovine.
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum

 “Svako ko želi i hoće da sebi osigura budućnost, da nauči zanat ili da pohađa školu, a za to nema sredstava, neka se prijavi La Benevolenciji.“