RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
Menu
RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum
Facebook Instagram
“Svako ko želi i hoće da sebi osigura budućnost, da nauči zanat ili da pohađa školu, a za to nema sredstava, neka se prijavi La Benevolenciji.“
Zapisnik sa sjednice La Benevolencije iz 1892. godine. U časopisu „Jevrejski glas“ 55.
Markica BH Pošte izdata povodm 120. godišnjice La Benevolencije. Jevrejska opština Sarajevo.
Diploma. Jevrejski istorijski muzej, Beograd.
HomeDobročinstvo “La Benevolencija” – priča o dobročinstvu
Previous product
Sarajevski Jevreji, hodočasnici na grobu Rav Moše Danona. Stolac, 28. juni 1929. godine. Jevrejska opština Sarajevo.
Grob pravednika Moše Danona, mjesto hodočašća
Back to products
Next product
Sahrana pobožnog Jevreja u Sarajevu 1981. godine. U: katalog izložbe “Izgubljeni sefardski svijet zapadnog Balkana“, 2018.
Koratar la mortaža, nešto poput generalne probe smrti

“La Benevolencija” – priča o dobročinstvu


Da li ste znali da je Jevrejsko kulturno-prosvjetno i humanitarno društvo “La Benevolencija” najstarije društvo ovakve vrste u BiH? Osnovano je 1892. godine u Sarajevu, te i danas postoji i radi.

Teško je zamisliti opće prilike koje su u Bosni i Hercegovini vladale krajem 19. stoljeća. Mnogi su bili pogođeni lošim ekonomskim i prosvjetnim stanjem. Kod siromašnih sarajevskih Jevreja postojao je običaj da četvrtkom i petkom organizirano u grupama sakupljaju milostinju. Želeći prekinuti sa ovim nelijepim običajem, koji je ponižavao čovjekovo dostojanstvo, a trajno nije otklanjao njegovo siromaštvo, grupa tadašnjih najuglednijih sarajevskih Jevreja tragala je za sistemskim rješenjem postojećeg stanja. Težilo se dugoročnijoj i konstruktivnijoj pomoći. Osnivanjem dobrotvornog društva, koje su osnivači nazvali “La Benevolencija” – dobročinstvo, rješavanje ovog problema, ne da je postalo sistemsko, već i institucionalno. Društvo je na različite načine, zahvaljujući stalnim mjesečnim prilozima svojih članova, pomagalo siromašne Jevreje. Iako osnovana s ciljem brige o sefardskim Jevrejima Sarajeva, “La Benevolencija” je ubrzo svoj djelokrug proširila na sve Jevreje Bosne i Hercegovine.

Stipendiranjem talentiranih siromašnih jevrejskih mladića, koji su se školovali na zanatima i višim školama u Beču, Budimpešti i Pragu, stvorena je jedna nova generacija intelektualaca sa akademskim kvalifikacijama. Među njima su prvi bosanskohercegovački ljekari, advokati, inžinjeri i pravnici. Zahvaljujući “La Benevolenciji”, stvoren je kadar od 30 domaćih učitelja, koji su podučavali u svim mjestima Bosne i Herecegovine. Sa velikom pažnjom “La Benevolencija” je podržavala i učenike u privredi, organizirajući, u današnjem smislu, pravi kurs menadžmenta sa poslovanjem i računovodstvom. Za one nižeg obrazovanja, organizirani su kursevi iz opismenjavanja, higijene i kulture. Nove školovane generacije značile su mnogo za nacionalni i društveni napredak Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini. Do sredine 30-tih godine, svoje aktivosti proširila je na sve krajeve Jugoslavije, a do početka Drugog svjetskog rata pod njenim okriljem naći će se gotovo sve jevrejske kulturne i humanitarne aktivnosti u Bosni i Hercegovini.

Humanitarno društvo “La Benevolencija”, iako je u pojedinim periodima svoga postojanja radilo sa prekidima, u teškim uvjetima i pod drugačijim imenom, jedno je od najzaslužnijih za ekonomski, kulturni i prosvjetni razvoj i napredak Jevreja u BiH.

Saznaj više

Biblioteka “La Benevolencije2, sa preko 100 000 knjiga, bila je jedna od najvećih u Sarajevu, a posebno je bio značajan fond „Judaica“, u kome su se nalazile vrlo stare i rijetke knjige pisane na hebrejskom i španskom jeziku.

Izvori i literatura

Jevrejski istorijski muzej. Beograd. Kutija Sarajevo.

Pinto, Avram. 1987. Jevreji Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Sarajevo.

Pinto, Avram. Jevrejska društva u Sarajevu. Spomenica. 400 godina od dolaska Jevreja u Bosnu i Hercegovinu. Sarajevo.(http://elmundosefarad.wikidot.com/jevrejska-drustva-u-sarajevu)

Tauber, Eli. 2007. Ilustrovani leksikon judaizma – istorija, religija i običaji. Sarajevo.

Jevrejski glas. br. 55. vanredno izdanje. Proslava 120 godina “La Benevolencije”. (https://www.jews.ba/1542701761-JG_specijalni_120_Benevolencije.pdf) (Pristup: 11.09.2020.)

Categories: Dobročinstvo, Kultura, Obrazovanje Oznake: Dobročinstvo, Kultura, Obrazovanje
Podijeli
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Additional information
Additional information
Mapa BiH

Sarajevo

Priče o Naslijeđu

Dobročinstvo, Kultura, Obrazovanje

Vremeplov

XIX st., XX st., XXI st.

100 priča iz mozaika kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine o doprinosu četiri monoteističke religije razvoju Bosne i Hercegovine.

ADRESA

Historijski muzej Bosne i Hercegovine
Zmaja od Bosne 5
71 000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Pogledajte lokaciju na mapi
KONTAKTI

TEL/FAX: +387 33 226 098
RECEPCIJA: +387 33 210 416
EMAIL: histmuz@bih.net.ba

www.muzej.ba

PRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
Facebook Instagram
2020 religioskop.ba. All rights reserved. DOC.BA.
Historijski Muzej Bosne i Hercegovine.

 “Svako ko želi i hoće da sebi osigura budućnost, da nauči zanat ili da pohađa školu, a za to nema sredstava, neka se prijavi La Benevolenciji.“

  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum
Scroll To Top