Mapa BiH |
Mostar |
---|---|
Priče o Naslijeđu |
Graditeljstvo, Obrazovanje |
Stara Srpska škola u Mostaru
Prve neformalne srpske škole u BiH bile su vezane za crkve i crkveno učenje, a otvaraju se za vrijeme Osmanskog carstva. One nisu imale jasnu strukturu, ni redovno održavanje nastave, nego su služile u svrhu neformalnog povremenog obrazovanja. U drugoj polovini XVIII i XIX stoljeća ove škole dobijaju svjetovnu ulogu zbog novog trgovačkog staleža koji se povezuje sa centrima izvan BiH. Tada se javlja potreba za drugačijim vidom obrazovanja i osnivaju se prve zvanične srpske osnovne škole u najvećim trgovačkim centrima: Mostaru, Sarajevu i Livnu. Od tada se ustaljuje nastava i organizirani nastavni programi, kao i redovna školska godina. Do 1878. godine nije bilo državnih škola pa su srpske škole bile poveznica sa vanjskim svijetom i jedina mogućnost za opismenjavanje.
Stara ili škola pod Kašćelom, kako je u lokalnoj zajednici poznata, izgrađena je 1858. godine i bila je jedna od najelitnijih škola 19. stoljeća. Ubrzo nakon osnivanja, postala je najorganiziranija srpska škola u Bosni i Hercegovini i u njoj se učilo čitanje, pisanje aritmetika, crkveno pjevanje, osnovi gramatike i osnovna srpska historija. U prvim godinama rada učenici su umjesto sveski imali tzv. propike, koje su sami šili od 3-4 tabaka hartije, a umjesto olovaka pisali su olovom od kuršuma. Pera su bila guščja ili od orla. U prvim godinama rada škola je imala samo tri razreda, a poslije pet. Prvi učitelji su bili vjerski službenici, poluobrazovani, dok su kasnije u Mostar dolazili strani visokoobrazovani profesori koji su držali nastavu.
Škola se od osnivanja nalazi u okviru Sabornog hrama, a tokom Drugog svjetskog rata u potpunosti je uništena. Nakon rata nakratko je služila kao obrazovna institucija, ali i kao sirotište. Nakon toga je pretvorena u stanove. Njena kompletna rekonstrukcija započela je u posljednjih nekoliko godina. Saborni hram obnovljen je i u funkciji je već od ranije, dok je sama škola u obnovi od 2018. godine s namjenom da ponovno služi u obrazovne svrhe.
Saznaj više
Prema podacima, jedna učionica te škole izgledala je ovako: „U gornjoj sobi ispod zida okolo bila je načinjena sećija za sjedenje đaka, a za učitelja bio je načinjen kao krevet za spavanje. Na kraju kreveta, učitelju sa desne strane bila je jedna gredica za koju je krevet zakovan, a na vrh te gredice bio je prikovan komad daske od 25-30 centimetara u četvrt, to je bila štica i na njoj se pisalo kao na stolu. Na toj štici stajala je šipkova šipka, bila je duga oko tri metra, učitelj bi sjedeći uzeo onu šipku, pa do na kraj škole ošinuo njom đaka koji nije bio miran.“
Izvori i literatura
Ćorović, Vladimir. 1907. Mostar u prvoj polovini XIX stoljeća. 1907-21/VII, str. 2. Narod. Mostar
Giljferding, Aleksandar Fjodorovič. 1972. Putovanje po Hercegovini, Bosni i Staroj Srbiji. Izdavačko preduzeće „Veselin Masleša“. Sarajevo
Papić, Mitar. 1978. Istorija srpskih škola u BiH. Str. 9 – 15, 25 – 29. Izdavačko preduzeće „Veselin Masleša“. Sarajevo