Mapa BiH |
Sarajevo |
---|---|
Priče o Naslijeđu |
Dobročinstvo, Praznici, Suživot |
Vremeplov |
XIX st., XXI st. |
Sarajevski Purim kao lekcija o suživotu
Jevreji od davnina slave Purim u znak sjećanja na spas perzijskih Jevreja od uništenja. Međutim, mnoge jevrejske zajednice širom svijeta proslavljaju i svoj lokalni Purim, kao dan sjećanja na spasenje od nesreće koja je prijetila cijeloj zajednici ili njenim pojedincima. U svijetu je trenutno poznato oko stotinu takvih Purima, a jedan od njih je i Sarajevski.
Svake godine u oktobru, sarajevski Jevreji proslavljaju svoj Purim. To je jedan od najradosnijih praznika kojim se prisjećaju spasenja svojih predaka, ali i događaja koji je muslimane i Jevreje Sarajeva zauvijek povezao. Ovaj historijski događaj opisan je u priči Sarajevska megila, koju je napisao Moše Atijas, poznatiji kao Zeki-efendija, koja se čita prilikom proslavljanja ovog blagdana.
Pod neosnovanom optužbom da su krivi za smrt travničkog derviša, konvertita s judaizma, bosanski namjesnik Ruždi-paša 1819. godine zarobio je i na smrt osudio dvanaest najuglednijih sarajevskih Jevreja. Među njima je bio i tadašnji glavni sarajevski rabin Moše Danon, koji je smatran duhovnim vođom. Za njihove glave valija je tražio ogromnu otkupninu, koju čitavo Sarajevo nije moglo sakupiti u tako kratkom roku, a kamoli sami Jevreji. Čuvši za tešku i bezizlaznu poziciju u koju su stavljene njihove komšije, sarajevski muslimani odlučili su reagirati. Pokazavši svoju građansku hrabrost i solidarnost, organizirali su oštru i odlučnu pobunu protiv Ruždi-paše. Pobuna je rezultirala oslobađanjem zatočenih Jevreja, a potom i smjenjivanjem Ruždi-paše sa ove pozicije. Oslobođeni taoci, uz pratnju svih okupljenih Jevreja, otišli su u hram i molitvom proslavili Dan svog spasenja, koji se danas proslavlja kao praznik slobode – Sarajevski Purim. Spašavanjem najistaknutijih članova jevrejske zajednice u Sarajevu spašena je ukupna jevrejska zajednica, koja bi se pogubljivanjem njenih najuglednijih članova zasigurno raspala i raselila tražeći zaštitu na nekom drugom mjestu.
Saznaj više
Kontinuitet dobrosusjedskih odnosa još jednom je potvrđen, i to povodom 200-te godišnjice ovog događaja, kada su u njegovom obilježavanju 2019. godine zajednički učestvovale Jevrejska opština Sarajevo i Islamska vjerska zajednica u BiH, želeći time još jednom naglasiti da je suživot muslimana i Jevreja u BiH oduvijek sastavni dio društvene stvarnosti, te da je takav ostao do danas.
Purim je posebno radostan praznik za djecu, jer kod bosanskih Sefarda postoji i običaj purimluka – davanja poklona u novcu ili slatkišima. Pored toga, njeguje se i običaj maskiranja, koji potječe još iz srednjeg vijeka, pa je to prilika za mnoge da nakratko postanu neko drugi i time ostvare svoje skrivene želje. Za vrijeme Purima, igra se i Purimšpil, igrokaz, kratka pozorišna predstava, koja na komičan način oslikava događaje prilikom spašavanja jevrejskog naroda.
Izvori i literatura
Nikolić, Danilo, ed. 2004. Sarajevska Megila. Jevrejska opština Sarajevo. Sarajevo.
Pinto, Avram. 1987. Jevreji Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Sarajevo.
Tauber, Eli. 2007. Ilustrovani leksikon judaizma – istorija, religija i običaji. Sarajevo.