RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
Menu
RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum
Da li ste znali da je baš u Sarajevu postojala jedina škola za sve rabine iz Kraljevine Jugoslavije?
Zgrada u kojoj je djelovao Jevrejski srednji teološki seminar. Fotografija prikazuje njenu devastaciju za vrijeme Drugog svjetskog rata. Muzej Jevreja BiH.
Dr. Moric Levi. Portret, ulje na platnu. Jevrejska opština Sarajevo.
Učenici druge generacije Jevrejskog srednjeg teološkog seminara u Sarajevu. Jevrejski istorijski muzej, Beograd.
Home Graditeljstvo Jevrejski srednji teološki seminar u Sarajevu
Peticija koju je protiv Ruždi-paše potpisalo 249 najuglednijih sarajevskih muslimana. Iz privatne arhive Elija Taubera.
Sarajevski Purim kao lekcija o suživotu
Back to products
Firuz-begov hamam. Bazen za obredno vjersko pranje Jevreja nalazio se u ženskom, lijevom dijelu hamama, poznatom kao mejdan. Foto: M. Avdić. U: “Firuz-begov hamam: Revitalizacija arheološkog lokaliteta“.
Tevilla, ritualno vjersko pranje Jevreja

Jevrejski srednji teološki seminar u Sarajevu


Da li ste znali da je baš u Sarajevu postojala škola za sve rabine iz Kraljevine Jugoslavije? Kada je Savez jevrejskih opština Kraljevine SHS 1928. godine osnovao ovu školu u Sarajevu, a ne u nekom drugom razvijenijem gradu, Sarajevo je još jednom potvrdilo status centra jevrejskog života tadašnje države. Putevima rabina najstarije jevrejske opštine u Jugoslaviji trebali su proći i svi budući rabini školovani u modernom smislu.

Jevrejski srednji teološki seminar osnovan je s ciljem unapređenja jevrejskog vjerskog i vjerskog-prosvjetnog kadra. Teološki zavod, kako su ga još nazivali, trebao je odgovoriti savremenim civilizacijskim potrebama društva. Pored podučavanja vjerskim obredima i bogosluženju, budućim rabinima nastojao je pružiti široko opće obrazovanje. Nastavni plan i program sastavio je sarajevski nadrabin dr. Moric Levi, koji je imenovan za njegovog rektora. Predavači su bili izabrani iz redova najboljih stručnjaka i pedagoga, i to samo sa fakultetskom spremom i državljanstvom Kraljevine SHS. Broj polaznika ovog teološkog zavoda je bio ograničen kako bi se spriječila hiperprodukcija kadra. Kako su novi savremeni jevrejski sveštenici trebale biti osobe široke naobrazbe, u školi su se podjednako izučavali vjerski i svjetovni predmeti. Polaznici su dolazili iz svih krajeva države. Najveća atrakcija, ne samo Zavoda, nego i Sarajeva u to vrijeme, bio je jedini inostrani učenik, polaznik druge generacije iz Etiopije, kojeg su kolege prozvale Šabataj ben Šabataj. Školovani rabin iz Etiopije svoje je obrazovanje stekao u Sarajevu i tečno govorio srpsko-hrvatski jezik.

Zavod je za vrlo kratko vrijeme postigao veliki uspjeh. U ovoj školi diplomirale su dvije generacije domaćih mladih teologa sa priznatom srednjom stručnom spremom. Novi jevrejski sveštenici i vjeroučitelji bila su lica širokog obrazovanja, koja su veliku pažnju posvećivala omladini u smislu duhovnog stremljenja jevrejskog naroda. Uveliko je unaprijedio jevrejski vjeronauk u tadašnjem obrazovnom sistemu. Treća generacija upisana 1938./39. prekinuta je u svome školovanju početkom Drugog svjetskog rata, kada je zaustavljen rad ove škole. Većina profesora i polaznika stradala je u koncentracionim logorima, a među njima i dr. Moric Levi.

Saznaj više

Današnju stambeno-poslovnu zgradu u ulici Ćemaluša, izgrađenu 1903. godine, projektirao je Josip Vancaš. U njoj su bile smještene Jevrejska opština, Jevrejska osnovna škola i sinagoga Il kal di lus mudus ili Hram nijemih. Od 1928. godine u njenim prizemnim prostorijama djelovao je i Jevrejski srednji teološki seminar.

Školovanje u ovoj školi prvobitno je trajalo četiri, a zatim pet godina, nakon čega se polagao ispit zrelosti u pismenom i usmenom dijelu. Na Seminaru su podjednako izučavani vjerski i svjetovni predmeti. Izučavao se hebrejski jezik, gramatika i književnost, jevrejska historija i filozofija, vjerski predmeti i sinagogalno pjevanje. Učili su se i svjetovni predmeti, poput svjetske i jugoslovenske historije, srpskohrvatskog i stranih jezika, geografije i pedagogije, koje su predavali profesori sarajevskih gimnazija.

Dr. Moric Levi bio je izuzetna ličnost, intelektualac i mislilac. Rođen je u Sarajevu 1879. godine i bio je prvi školovani sefardski rabin koji je teološke studije završio u Beču. Odmah po završetku studija, Jevrejska sefardska opština u Sarajevu ga je primila za rabina, a 1917. godine imenovala i za nadrabina. Tu funkciju obavljao je do početka Drugog svjetskog rata. Njegovo najznačajnije djelo “Sefardi u Bosni“ izuzetan je prilog proučavanju povijesti jevrejskog naroda na Balkanskom poluotoku. Bio je profesor i rektor Jevrejskog srednjeg teološkog seminara i vjeroučitelj u sarajevskoj klasičnoj gimnaziji. Uhapšen je u Sarajevu početkom Drugog svjetskog rata i interniran u koncentracioni logor u Austriji, gdje je umro 1942. godine.

Izvori i literatura

Jevrejski istorijski muzej. Beograd. Kutija Sarajevo.

Levi, Moric, 1996. Sefardi u Bosni. Sarajevo.

Papo, Eliezer. 2010/2011. Priče iz života sarajevskih Sefarda. U: Časopis Behar. br. 98. Zagreb. (http://www.kdbhpreporod.hr/arhiv/Behar-98.pdf) (Pristup: 11.09.2020.)

Pinto, Avram. 1987. Jevreji Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Sarajevo.

Tauber, Eli. 2014. Holokaust u Bosni i Hercegovini. Sarajevo.

Tauber, Eli. 2016. O potrebi nastave iz judaizma u osnovnim školama u BiH. Izlaganje na seminaru za vjeroučitelje u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu.

Jevrejski srednji teološki seminar u Sarajavu. 1928. – 1941. (http://elmundosefarad.wikidot.com/jevrejski-srednji-teoloski-seminar-u-sarajevu-1928-1941) (Pristup: 11.09.2020.)

Categories: Graditeljstvo, Obrazovanje Tags: Graditeljstvo, Obrazovanje
Share:
  • Additional information
Additional information
Mapa BiH

Sarajevo

Priče o Naslijeđu

Graditeljstvo, Obrazovanje

Vremeplov

XX st.

100 priča iz mozaika kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine o doprinosu četiri monoteističke religije razvoju Bosne i Hercegovine.

ADRESA

Historijski muzej Bosne i Hercegovine
Zmaja od Bosne 5
71 000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Pogledajte lokaciju na mapi
KONTAKTI

TEL/FAX: +387 33 226 098
RECEPCIJA: +387 33 210 416
EMAIL: histmuz@bih.net.ba

www.muzej.ba

PRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
2020 religioskop.ba. All rights reserved. DOC.BA.
Historijski Muzej Bosne i Hercegovine.
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum

Da li ste znali da je baš u Sarajevu postojala jedina škola za sve rabine iz Kraljevine Jugoslavije?