Mapa BiH |
Ozren |
---|---|
Priče o Naslijeđu |
Hodočašće, Kultura, Ličnosti, Misticizam |
Manastir na Ozrenu – Civat (ćivot/kivot) za čuvanje moštiju velike mučenice Marine u Manastiru sv. Nikole na Ozrenu
Ručno konstruirana srebrena škrinjica napravljena je isključivo za brižljivo skladištenje moštijuRelikvije odnosno objekti svetog poštovanja koji mogu biti jednako lični predmeti istaknutih vjerskih likova kao i dijelovi njihovog tijela, koji se čuvaju u crkvi velike mučenice Marine iz 18. stoljeća, koje su u ovaj manastirZajednička građevina u kojoj prema određenim pravilima i uz određene obaveze žive monasi stigle 1992. godine. Mošti su relikvije, odnosno objekti svetog poštovanja, koji mogu biti i lični predmeti istaknutih vjerskih lica, kao i dijelovi njihovog tijela, koji se čuvaju u crkvi. U pravoslavlju postoji vjerovanje u čudotvornost moštiju, njihovu ljekovitost i sl. U ovom slučaju, mošti čine dio desne ruke mučenice, sačuvan nakon njene smrti, i predstavlja vrijedan religijski eksponat koji se čuva u crkvi unutar manastirskog kompleksa na Ozrenu. Crkva je građena od nekoliko vrsta kamena i obložena bakrom, a danas stoji u izvornom obliku. Pored same crkve, manastir na Ozrenu posjeduje i manastirsku biblioteku te manastirski konak, koji je u nekoliko navrata rušen i obnavljan. Manastir na Ozrenu je muški manastir, koji je danas veoma dinamičan i aktivan, a u kojem se održavaju ozrenske igre, veliki narodni sabori za velikomučenicu Ognjenu Marinu, te je, između ostalog, cijelu godinu ispunjen izvornim narodnim pravoslavnim pjesmama. Njegov veoma neobičan i izuzetno lijep ukras jesu i ruže kojih ima preko 2000, a koje se održavaju sa mnogo pažnje, tako da vanjski prostor manastira izgleda nestvarno. Svakog 30. jula u ovom manastiru obilježava se praznik svete mučenice Marine, za kojim slijede tri slična praznika, koji su veoma poštovani među vjernicima, a posebno ženama koje su tih dana pošteđene svakog vida rada, pa tako ovaj manastir ujedno služi i kao hodočašćePohod na jedno od vjerskih svetišta, obično duži put koji se prelazi pješice. Iako posvećen sv. Nikoli, najvažnija svetkovina ovog manastira ipak je okupljanje za Veliku Gospojinu.
Saznaj više
Sveta velikomučenica Marina, u narodu poznata kao Ognjena Marina, primjer je čvrstoće vjere i ličnosti. Naime, Marina je stavljena na kušnju odricanja od svoje vjere, Isusa Hrista, što je čvrsto odbila. Nakon toga, podvrgnuta je brojnim mučenjima, pred kojima nije poklekla, te joj je na kraju odsječena glava. Dio moštiju sv. Marine, koja je hrabro podnijela velike muke zbog svoje vjere, nalazi se u manastiru u Albaniji i kao relikvija koja u sebi nosi veliku snagu i hrabrost jedne žene, veoma je poštovana i čuvana od svih vjernika te zemlje, kako pravoslavne tako i drugih vjeroispovijesti. Tutor ovog manastira jedno vrijeme je bio čovjek porijeklom iz Turske.
Izvori i literatura
Brošure, materijal i publikacije iz Manastira
Mazalić, Đoko. 1938. Kratak izvještaj o ispitivanju starina manastira Ozrena, Tamne, Papraće i Lomnice. Glasnik Zemaljskog muzeja 50.