RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
Menu
RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum
Koja je vaša prva asocijacija na kabalu?
Zohar, osnovna knjiga kabalističkog učenja. U: Ravlić Ivan, “Izložba sakralnih i religioznih eksponata vjera na teritoriju Bosne i Hercegovine“.
Home Misticizam Kabala, mistična tradicija Jevreja
Moše Rafael Atijas – Zekki effendi Rafeolović. Portret, ulje na platnu. Jevrejska opština Sarajevo.
Moše Atijas alias Zeki-efendija
Back to products
Jevrejsko groblje 20-tih godina 20. stoljeća. Foto: Kurt Hielscher. U fotomonografiji: „Jugoslavien“.
Jevrejsko groblje u Sarajevu

Kabala, mistična tradicija Jevreja


Pomen kabale je još uvijek prilično inspirativan za ljude. Koja je vaša prva asocijacija na kabalu? Crveni konac? Madona? Magija?

Kabala je mistična tradicija Jevreja, a njena zagonetnost proizilazi iz činjenice da je stotinama godina bila sakrivena od očiju javnosti, te je nedostatak prave istine o njoj otvorio vrata mnogim pogrešnim interpretacijama. Ideje da je riječ o magiji, čudima i crvenim končićima polako iščezavaju. Kabala se danas definira kao mistično ezoterijsko učenje o Bogu i svijetu koje potiče iz jevrejske duhovne tradicije. Odgovara na pitanja o smislu života i omogućava spoznaju Božijih atributa. Ona dubokom interpretacijom svetih i vjerskih tekstova judaizma opisuje duhovne strukture svjetova, odnosno duhovna stanja, te načine na koje svako može ući u njih. Iako potiče iz jevrejske tradicije, danas nije ograničena na jednu religiju ili kulturu. Osnovna knjiga kabalističkog učenja je Zohar.

Sve do Drugog svjetskog rata, u Sarajevu u ulici Jaroslava Černija, koju su Sefardi nekada zvali La kaleža di lus Aškenazim ili Aškenaška ulica, postojala je stambena kuća u kojoj je djelovala singoga Tikun hacot. Njeno ime potječe iz kabale. Tikun je jedan od osnovnih pojmova u kabali, koji označava težnju za uspostavljanjem pravog poretka i jedinstva. Hacot je hebrejska riječ za ponoć. Tikun hacot je ujedno i pojam koji označava molitvu “ponoćnu tugovanku“. Ova molitva se obavlja u pola noći zbog vjerovanja da Bog svaki put u ponoć puni pehar suzama. Kada se pehar ispuni suzama, očekuje se dolazak Mesije, koji će osnovati Mesijansko carstvo i spasiti jevrejski narod. Zbog toga pobožni Jevreji ustaju u pola noći i izgovaraju molitve plačući, kako bi pomogli da se pehar ispuni. U skladu sa ovim vjerovanjem, u sarajevskom hramu Tikun hacot vjernici su se na molitvi okupljali vrlo rano, već oko pola pet ujutro.
Djelovanje ove sinagoge i specifično vrijeme njenih jutarnjih molitvi, koje su bile prilično posjećene, svjedoče da je u Sarajevu nekada bilo dosta sljedbenika i praktikanata kabale.

Izvori i literatura

Gotovac, Vedrana. 1987. Sinagoge u Bosni i Hercegovini. Sarajevo.

Ravlić, Ivan. 2008. Izložba sakralnih i religioznih eksponata vjera na teritoriju Bosne i Hercegovine. Sarajevo.

Tauber, Eli. 2007. Ilustrovani leksikon judaizma – istorija, religija i običaji. Sarajevo.

Category: Misticizam Tag: Misticizam
Share:
  • Additional information
Additional information
Mapa BiH

Sarajevo

Priče o Naslijeđu

Misticizam

Vremeplov

XX st.

100 priča iz mozaika kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine o doprinosu četiri monoteističke religije razvoju Bosne i Hercegovine.

ADRESA

Historijski muzej Bosne i Hercegovine
Zmaja od Bosne 5
71 000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Pogledajte lokaciju na mapi
KONTAKTI

TEL/FAX: +387 33 226 098
RECEPCIJA: +387 33 210 416
EMAIL: histmuz@bih.net.ba

www.muzej.ba

PRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
2020 religioskop.ba. All rights reserved. DOC.BA.
Historijski Muzej Bosne i Hercegovine.
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum

Koja je vaša prva asocijacija na kabalu?