Mapa BiH |
Sarajevo |
---|---|
Priče o Naslijeđu |
Graditeljstvo, Običaji |
Vremeplov |
XVII st., XX st., XXI st. |
Jevrejsko groblje u Sarajevu
Da li ste znali da je Jevrejsko groblje u Sarajevu, smješteno u naselju Kovačići, drugo po veličini jevrejsko groblje u Evropi?
O vremenu nastanku ovog groblja nema pouzdanih izvora, pa se 1630. godina uzima kao godina njegovog osnivanja. U prošlosti je groblje bilo dosta veće i prostiralo se niz cijelu padinu Kovačića, do rijeke Miljacke. Veliki i najstariji dio groblja uništen je izgradnjom pruge Sarajevo – Višegrad i prilikom urbanizacije ovog dijela grada, kada je groblje svedeno na današnju površinu.
Iz starijeg perioda njegovog postojanja prisutni su jedinstveni nadgrobni spomenici, koji svojim oblikom zaobljenih sarkofaga, sličnih srednjovjekovnim stećcima i simboličnim motivima na njima, nisu prisutni nigdje drugo na svijetu. Dokaz je to preplitanja raznih kultura i utjecaja. Mlađi nadgrobni spomenici izrađivani su u obliku ravnih ploča.
Od njegovog osnivanja do sredine 20. stoljeća groblje je bilo isključivo sefardsko, kada se na groblje prenose i posmrtni ostaci Aškenaza sa aškenaškog groblja Lav na Koševu. U upotrebi je bilo do 1966. godine. Ovo groblje, sa preko 3 850 nadgrobnih spomenika, svojevrsna je hronika o životu Jevreja u Sarajevu. Na njima se često sreću pojedinosti iz života osoba, poput nadimaka, zanimanja i hobija. Ponekad su izrađivani sa dozom humora, kao što je to slučaj sa spomenikom supruge velikog rabina Avrama, koja je ukopana do njega. Na njenom spomeniku, kombinacijom hebrejskog i španskog jezika, piše: „Ovdje leži gospođa Gracija“, a u nastavku da je ona supruga, ali Avramovo ime nije napisano, nego je na njenom spomeniku nacrtana ruka koja prstom pokazuje na njegov spomenik.
Na ovom groblju nalazi se i nadgrobni spomenik kakav nije pronađen nigdje drugo na svijetu, podignut Zeki-efendiji. Epitaf na njemu napisan je na tri jezika: bosanskom, hebrejskom i turskom jeziku koji je pisan arapskim pismom. Groblje je proglašeno nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, a toku je i proces njegove nominacije za upis na Listu svjetske baštine UNESCO-a.
Saznaj više
Na prostoru ovog groblja nalaze se i četiri spomen-obilježja žrtvama fašističkog terora, nekoliko kenotafaPrazna grobnica. Simboličan grob ili spomenik podignut u uspomenu na pokojnika čije se tijelo nalazi negdje drugo i velika aškenaška kosturnica. Groblje je ozidano stiliziranom kamenom ogradom, sa monumentalnom kapijom na sjevernoj strani zida i manjom na južnoj strani zida, na kojima su istaknuti simboli menore i Davidove zvijezde. U okviru kompleksa nalaze se grobljanska kapela Ciduk Adin, a u okviru kompleksa postavljena je i kamen česma.
Na Jevrejskom groblju u Sarajevu počivaju mnoge poznate jevrejske porodice. Grob Samuela Baruha, prvog rabinaDuhovni vođa, poznavalac i čuvar obreda, čija funkcija nije bila ritualna nego pravna. Kod Sefarda se nazivao i rubi, a dobijao je i počasnu titulu hahama ili mudraca za kojeg se pouzdano zna da je obavljao ovu funkciju u Sarajevu, najstariji je grob na ovom groblju. Na groblju, u posebnoj grobnici zvanoj genizaGrobnica jevrejskih svetih knjiga i predmeta, počivaju dotrajale i oštećene svete knjige i obredni predmeti.
Izvori i literatura
Hielscher, Kurt. 1926. Jugoslavien. Berlin.
Mutapčić, Snježana. 1984. Staro jevrejsko groblje na Borku u Kovačićima. U: Sveske. br. 7 – 8. Institut za proučavanje nacionalnih odnosa. Sarajevo.
Pinto, Avram. 1987. Jevreji Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Sarajevo.
Tauber, Eli. 2007. Ilustrovani leksikon judaizma – istorija, religija i običaji. Sarajevo.
Katalog izložbe: Old Jewish cemetery Sarajevo. 2016. Sarajevo.