Mapa BiH |
Sarajevo |
---|---|
Priče o Naslijeđu |
Običaji, Svete Knjige |
Vremeplov |
XX st. |
Geniza, grobnica svetih knjiga
Da li ste znali da Jevreji sahranjuju svoje svete knjige? I to ne samo svete knjige, nego i druge svete obredne predmete poput mezuza, tefilinaMolitveno remenje kod Jevreja i slično. Sahranjuju ih baš kao ljude. Molitvenici i drugi sveti predmeti zamotavaju se u bijele čaršafe. Potom se na daskama nose do groba, nad kojim se nakon pokopavanja izgovaraju molitve. I na ovakvim grobovima se dižu spomenici. Ove sahrane nisu bile tužne, šta više, bile su radostan i veseo događaj, koji je okupljao čitavu jevrejsku zajednicu.
Običaj sahranjivanja proizašao je iz zabrane bacanja svetih, molitvenih, vjerskih ili bio kojih drugih spisa i predmeta koji sadrže Božije ime. Geniza je hebrejska riječ i u prevodu označava skrovište ili arhivu.
Genize u sinagogama bile su privremena skladišta za odlaganje i prikupljanje. Nakon što bi se takvo spremište ispunilo, sadržaj genize bi se zakopavao na groblju. Jevreji u Sarajevu su prvobitno sahranjivali svoje svete knjige uz glave rabina, dok nije napravljena geniza na starom Jevrejskom groblju. Običaj je bio da se sadržaj genize zakopava svakih sedam-osam godina. Posljednji takav događaj sahranjivanja u Sarajevu zabilježen je 1927. godine, kada je geniza smještena u čak petnaest sanduka ispraćena na vječni počinak. „Danas nema ni nosila, ni mrtvaca, a ipak se vijugavim putem i stazom kreće jedna neprekidna povorka u manjim i većim grupama ljudi, žena i djece, u veselom raspoloženju.“ Ovom činu prisustvovali su mnogi rabini koji su pjevali psalme, nakon čega su svi prisutni posjedali okolo po groblju, a ceremonija je završila zabavom i veseljem. Budući da geniza na starom Jevrejskom groblju u Sarajevu nema nikakav specifičan nadgrobni izgled, godinama ju je bilo teško locirati. Novija istraživanja ukazuju da je velika geniza smještena na jugoistočnom dijelu groblja, ali se još čeka potvrda arheologa.
Saznaj više
Uređeno spremište za genizu imala je i stara sinagoga u Sarajevu Il Kal Grandi. Nalazila se na mjestu današnje biletarnice Muzeja Jevreja Bosne i Hercegovine. O tome gdje se nalazi geniza na jevrejskom groblju Borak u Sarajevu dugo vremena su postojala različita mišljenja. Pojedini su tvrdili da se nalazila na dijelu groblja, koji je zbog potreba izgradnje pruge prema Višegradu izmješten, čime je geniza uništena. Vjerovalo se da je opljačkana u Drugom svjetskom ratu. Postojalo je i mišljenje da su tokom Drugog svjetskog rata, kako bi je spasili od pljačke i uništavanja, preko nje ukopavani mrtvi, pa ju je zbog toga sve ove godine bilo teško pronaći.
Izvori i literatura
Gotovac, Vedrana. 1987. Sinagoge u Bosni i Hercegovini. Sarajevo.
Tauber, Eli. 2007. Ilustrovani leksikon judaizma – istorija, religija i običaji. Sarajevo.
Jevrejski život. br. 154. 1927. Sarajevo.