RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
Menu
RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum

Jedina muzika u kojoj samo ljudski glas čini cijelu kompoziciju i u kojoj nije dozvoljeno korištenje instrumenata

Članovi Srpskog pjevačkog društva “Sloga” ispred Saborne crkve 1928. godine. Ustupio: Stefan Mojsilović
Hor Srpskog pjevačkog društva “Sloga” nastupa u crkvi. Ustupio: Stefan Mojsilović
Članovi Srpskih pjevačkih društava “Sloga” i “Gusle”, 1896. godina. Ustupio: Stefan Mojsilović
Home Svete knjige Pravoslavna duhovna muzika
Posljednja večera, rad Romana Petrovića u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Travniku. U: Ravlić, Ivan. 2008. Izložba sakralnih i religioznih eksponata vjera na teritoriju Bosne i Hercegovine, Rimokatolički župni ured Presveto trojstvo, Sarajevo.
Crkva Uspenja presvete Bogorodice u Travniku
Back to products
Hale, pletenice hljeba.
Šabat šalom!

Pravoslavna duhovna muzika


Duhovna muzika podrazumijeva crkveno pjevanje (pojanje)Crkveno pjevanje , koje je nastalo ispreplitanjem crkvenih i narodnih utjecaja. Pjesme su nastale zapisivanjem postojećeg živog pjevanja u narodu i kroz crkvene norme su preobražene u duhovnu, crkvenu muziku. Od 18. stoljeća pojavila su se nastojanja da se crkveno pjevanje ujednači i unificira, pa su iskusni pojci postali i učitelji pjevanja. Kompletno dotadašnje crkveno pjevanje prvi put je zapisano u 19. stoljeću. Zapisivanje crkvenog narodnog pjevanja i njegovo izvođenje u crkvama započelo je 1855. godine, a njegovo bilježenje kroz 19. i 20. stoljeće nastavili su brojni sveštenici, profesori i učenici bogoslovija.

Ova vrsta muzike po mnogo čemu je karakteristična i interesantna. Između ostalog, jedina je muzika u kojoj samo ljudski glas čini cijelu kompoziciju i u kojoj nije dozvoljeno korištenje instrumenata, što je jednako za sve crkvene obrede – liturgije, krštenja i znamenja, vjenčanja i sl. Crkvena duhovna muzika u Bosni i Hercegovini se u 19. i 20 st. odnosila na rad pjevačkih društava, koja su učestvovala u bogosluženju, obilježavanju praznika, organizovala izlete i sl. Jedno od najstarijih pjevačkih društava u Bosni i Hercegovini je Srpsko pjevačko društvo “Sloga”, osnovano 1888. godine. Društvo je aktivno radilo do kraja Drugog svjetskog rata, od kada zbog zabrane rada društava tog tipa, djeluje kao crkveni hor. Prvi poznati dirigent ovog društva bio je Franjo Maćejovski, porijeklom iz Češke, koji je dobrovoljno došao u Bosnu i Hercegovinu sa željom da otvori Prvu muzičku školu u Sarajevu, što je naposljetku i ostvario. Ta škola je iznjendrila mnoge kasnije poznate muzičare koji su nastavili njegov put.

Pored društva “Sloga”, koje je i dalje aktivno, u Bosni i Hercegovini danas djeluje nekolicina horova i drugih sastava, a Crkvena muzika je postala dijelom svih nivoa obrazovanja. Posebno se izučava na Smjeru za crkvenu muziku i pojanje Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

U posljednje vrijeme duhovna muzika nije samo izraz religije i ne sadrži samo religijske kanone, nego polako izlazi iz okvira crkve, uz različite muzičke ukrase i notu estetske univerzalnosti. U pravoslavnoj duhovnoj muzici građani Sarajeva svake godine mogu uživati na tradicionalnom Božićnom koncertu, kao i na višednevnom horskom festivalu ,,Dani Sloge” pomenutog pjevačkog društva.

https://religioskop.ba/wp-content/uploads/2020/09/03-Svjete-tihij-V.-Milosevic.mp3

Saznaj više

Kamerni hor pomenutog Smjera, Univerziteta u Istočnom Sarajevu imao je vrlo zapažene nastupe na Džez, SVEM i drugim muzičkim festivalima u Sarajevu. Također, na nedjeljnim bogosluženjima u sarajevskim crkvama pravoslavnu duhovnu muziku pjevaju jednoglasno pojci, ili višeglasno-horski pomenutog društva ,,Sloga”.

Izvori i literatura

Bogdanović, L. Srpsko pravoslavno pjenije karlovačko. 1893. Srpski Sion.
Manojlović, K. Spomenica Stevanu St. Mokranjcu. 1923. str. 156—174.

Marjanović, Nataša i Brujić Aleksandra. 2018. Srpsko narodno crkveno pojanje kao nematerijalno kulturno nasleđe – preliminarni pogled iz interdisciplinarne perspektive, Originalni naučni rad, Beograd.

Stojković, S. Borivoje. 1934. Časopis Pravda. Str. 5. Sarajevo

Zvanična stranica Srpskog pjevačkog društva Sloga https://www.facebook.com/pages/category/Musician-Band/ (Pristupljeno: 14.09.2020.)

Categories: Kultura, Svete knjige Tags: Kultura, Svete knjige
Share:
  • Additional information
Additional information
Priče o Naslijeđu

Kultura, Svete Knjige

100 priča iz mozaika kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine o doprinosu četiri monoteističke religije razvoju Bosne i Hercegovine.

ADRESA

Historijski muzej Bosne i Hercegovine
Zmaja od Bosne 5
71 000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Pogledajte lokaciju na mapi
KONTAKTI

TEL/FAX: +387 33 226 098
RECEPCIJA: +387 33 210 416
EMAIL: histmuz@bih.net.ba

www.muzej.ba

PRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
2020 religioskop.ba. All rights reserved. DOC.BA.
Historijski Muzej Bosne i Hercegovine.
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum

Jedina muzika u kojoj samo ljudski glas čini cijelu kompoziciju i u kojoj nije dozvoljeno korištenje instrumenata