RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
Menu
RELIGIOSKOP
Historijski Muzej BiH
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum
Da bi imao sve što treba, prostor ne mora biti velik.
Crkva brvnara u Malom Blaškom kod Banja Luke, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Zvonik Crkve brvnare u Malom Blaškom kod Banja Luke, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Unutrašnjost Crkve brvnare u Malom Blaškom kod Banja Luke, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine .
Home Graditeljstvo Crkva brvnara u Malom Blaškom
Hale, pletenice hljeba.
Šabat šalom!
Back to products
Fotografija Gospe Lipničke, arhiv Franjevačke teologije Sarajevo
Čudotvorna slika Gospe Lipničke

Crkva brvnara u Malom Blaškom


Crkva brvnara u naselju Malo Blaško kod Banja Luke, koja potječe vjerovatno iz 18. stoljeća, posvećena je rođenju presvete Bogorodice. S obzirom na to da se nalazi na prostoru male nekropole stećakaSkup srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika , pretpostavlja se da je crkva još starija, ali da je sredinom 18. stoljeća zapravo obnovljena. Unutrašnja površina crkve zauzima svega 28 kvadratnih metara, u kojima se nalazi oltar, molitveni prostor za vjernike i sav inventar koji crkva inače posjeduje. Konstruktivni elementi crkve građeni od drveta, kao što je oltar, ujedno su korišteni i u dekorativne svrhe, pa je tako sama unutrašnjost crkve doista interesantna. Crkva je bogato oslikana i dekorirana ikonama, djelo domaćih ikonopisaca iz druge polovine 19. stoljeća, a najviše se ističu carske dveri, odnosno „vjerska vrata“. Nekada su oko crkve bile podignute drvene ladare – kolibe koje su pojedine porodice iz udaljenih sela podizale kako bi mogle prenoćiti tu za vrijeme crkvenih zborova. Prema legendi koja se veže uz sve crkve brvnare ovog područja, i ova crkva je preko noći premještena s jednog mjesta na drugo za vrijeme vladavine Osmanskog carstva.

Saznaj više

Pravoslavna crkva u pravilu ima tri dijela u unutrašnjosti: predvorje (narteks), središnji dio (naos) i svetište (oltar). Svaki od ova tri dijela ima svoju funkciju, značenje i simboliku.

Predvorje ili narteks je mjesto na ulazu u hram, obično odvojeno vratima, koje je nekada služilo za pokornike, a danas se koristi npr. za paljenje svijeća. Naos je središte crkve u kojem se okupljaju vjernici. To je slobodan prostor, bez klupica, jer se za vrijeme bogoslužja u pravilu stoji, rjeđe kleči. hrama. Naos je odvojen od hramskog svetišta (oltara) pregradom, koja se naziva ikonostas (mjesto sa ikonama-svetim slikama). Iza ikonostasa nalazi se oltar. U središnjem dijelu svetišta (oltara) se nalazi Sveto prijestolje ili Časna trpeza. Sam oltar je, kao i crkva u cjelini, u pravilu usmjeren prema istoku. Oko njega su sjedala za kler, sa desne strane je dijakonikon za oblačenje svećenika, a sa lijeve proskomidikon za vršenje proskomidije.

Izvori i literatura

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika. „Službeni glasnik BiH“. Broj 90/06

Crkva brvnara u Malom Blaškom. 2000. Srpsko prosvjetno i kulturno društvo Prosvjeta

Ševo, Liljana. 2002.Pravoslavne crkve i manastiri u BiH do 1878. godine. Glas srpski. Banja Luka

Momirović, Petar. 1953. Dve drvene crkve u Bosanskoj krajini. Naše starine. Godišnjak Zavoda za zaštitu spomenika kulture SR Bosne i Hercegovine. Sarajevo. Zemaljski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirodnih rijetkosti N.R. Bosne i Hercegovine u Sarajevu. Sarajevo

Categories: Graditeljstvo, Kultura Tags: Graditeljstvo, Kultura
Share:
  • Additional information
Additional information
Mapa BiH

Banja Luka

Priče o Naslijeđu

Graditeljstvo, Kultura

100 priča iz mozaika kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine o doprinosu četiri monoteističke religije razvoju Bosne i Hercegovine.

ADRESA

Historijski muzej Bosne i Hercegovine
Zmaja od Bosne 5
71 000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Pogledajte lokaciju na mapi
KONTAKTI

TEL/FAX: +387 33 226 098
RECEPCIJA: +387 33 210 416
EMAIL: histmuz@bih.net.ba

www.muzej.ba

PRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
2020 religioskop.ba. All rights reserved. DOC.BA.
Historijski Muzej Bosne i Hercegovine.
  • O projektu
  • Rječnik pojmova
  • Impressum

Da bi imao sve što treba, prostor ne mora biti velik.